Metoda na zvládání úzkosti – práce s obavnou myšlenkou
Pokud se chceme dostat k jádru věci, potřebujeme nejdřív zjistit, jaká myšlenka v nás vyvolává obavu. V podstatě se jedná o to, čeho se obáváte v dané situace úplně nejvíc. Někdy není úplně snadno přijít nebo si to přiznat hned. Občas je vhodné vyhradit si klidnou chvilku pro sebe a ujasnit si, čeho se to vlastně bojíme.
Strach, který pociťujeme může mít zcela reálné základy, ale pokud ho v sobě živíme delší dobu, může se stát zcela iracionálním. Někdy se může stát, že chápete, že váš strach je iracionální, ale další jeho analýzou zjistíte, že má reálné základy a proto se nedá zahnat nějakou formou zlehčování. Naopak je potřeba se dopracovat k jeho základu.
Jaký je tedy postup?
- Definujte si vaší obavnou myšlenku.
- Než se myšlenka začne ve vaší hlavě rozpínat, řekněte si STOP (pokud jste sami, tak klidně i nahlas) a přinuťte se přemýšlet zcela racionálně.
- Uvědomte si jaká je procentuální šance, že daná situace nastane (je to 100%, 50%, 25%…)
- Uvědomte si, že 100 % jistotu, že se tak stane určitě nemáte, takže vždy je šance, že se vaše obava nenaplní. Jaká je tedy dle vašeho cítění prognóza? 50%?
- Pokud je uvedené číslo stále vysoké a vaše obavy jsou stále přítomné, tak je na místě uvedomit si, co mohu udělat pro to, abych šanci na negativní výsledek ještě snížila. Např. obávám se o své zdraví (mohu užívat vitamíny C a D, mohu se začít otužovat, mohu začít sportovat, meditovat….)
- Sepište si všechny aktivity, které můžete použít pro zlepšení situace. Obvykle jich najdete více a budete překvapeni tím, co všechno můžete udělat.
- Výsledkem by mělo být zjistění, že situaci máte alespoň částečně ve vašich rukách, což pomůže snížit vaše obavy. Uvědomte si, že děláte maximum, co je ve vašich silách, aby jste situaci zvládli.
- Najděte náhradní řešení pro případ, že by opravdu došlo k realizaci vaší obavné myšenky.
Tuto medotu je vhodné používat cíleně a často, aby jste si na tento systém uvažování zvykli a dostal se vám tzv. pod kůži. Klidně to zkoušejte i několikrát denně a ideální jsou k tomu velice banální obavné myšlenky.
Příklad banální obavné myšlenky pro procvičování:
- Obava: Co když zítra ráno až půjdu do obchodu pro snídani, nebude už moje oblíbené pečivo.
- V hlavě si už začínáte malovat jaká to bude tragedie a pomalu ve vás roste stres a úzkost? Tak to se vám to zatím daří dobře 🙂
- Řekněte STOP, tak se nad tím pokusím zamyslet: Je opravdu 100 % šance, že to tak bude? Ne, většinou to pečivo bývá dostupné, takže šance, že nebude je tak 10 – 15%
- Co mohu udělat, aby k této situaci nedošlo? Půjdu do obchodu o něco dříve.
- Co budu dělat pokud nastane ta nejhorší varianta (nebude moje oblíbené pečivo)? Koupím si místo toho svůj oblíbený salát nebo jogurt.