Vděčnost
V naší kultuře není projevování vděčnosti běžnou záležitostí. Samozřejmě, že se od dětství učíme poděkovat, když pro nás někdo udělá něco hezkého, ale časem obvykle začneme slovo “děkuji” vnímat bez opravdového pocitu vděčnosti. Přitom je projevování vděčnosti velice účinnou metodou, jak si ve svém životě uvědomovat, co má pro nás hodnotu a nemyslím tím samozřejmě jenom tu materiální.
Proč je vděčnost důležitá?
V běžném životě jsme jako lidé většinou nuceni využívat hlavně svou mysl. Naše mysl pro nás samozřejmě velkým pomocníkem. Je dobrá na vyhodnocování situací, plánování, analýzu, logická řešení problému atd., ale přílišné využívání mysli může způsobit, že jí začneme používat i v situacích, kdy je to spíš na škodu.
Protože je mysl zaměřená hlavně na řešení problémů a tedy dává pozornost tomu, co je negativní, špatné, nevyhovující, tak časem můžeme všechno v našem životě začít vnímat spíš touto optikou. Mysl je takto nastavená, vždy dává větší pozornost tomu, co není v pořádku, co je potřeba udělat, zařídit atd. To, co funguje dle její představy (v náš prospěch) nemá potřebu řešit, takže se zaměřuje na to, co v pořádku není.
Pokud však příliš dlouhou dobu necháte promlouvat svou mysl, zjistíte, že se přestáváte cítit dobře. Začínáte cítit napětí, projevené například ztuhnutím šíje a ramen, bolest hlavy, únavu a časem vyčerpání, smutek, deprese.
K tomu, aby to nedošlo tak daleko, a vy jste si nemuseli projít celou cestou až k úplnému vyhoření je potřeba naučit se reagovat již na první signály, že se ve svém těle necítíte dobře a začít na svém myšlení pracovat. K tomu vám může dobře posloužit (mimo jiné) právě projevování vděčnosti.
Nepotřebujete k tomu mnoho. Stačí list papíru nebo sešit, do kterého si budete psát pravidelně za co jste v životě vděční. Občas to může trochu trvat, ale určitě si po chvilce na něco vzpomenete. Jako příklad lze uvést dobře fungující vztahy (partner, rodina, děti, kolegové), zdraví vlastní nebo našich blízkých, to, že na vás někdo myslí, když máte narozeniny, svátek, ale samozřejmě i vděčnost za to, že si mohu koupit co potřebuji nebo mi to udělá radost.
Pokud momentálně pociťujete ve svém životě nedostatek výše uvedených věcí, tak můžete hledat i drobnosti jako například, že dnes na vás byl někdo milý, nebo že jste cestou do práce slyšeli zpívat ptáčky, že rozkvetl strom, který míjíte cestou. Možnosti jsou zde opravdu neomezené a dobrou zprávou je, že pokud se naučíte projevovat vděčnost pravidelně, tak budete časem překvapení tím, za co všechno můžete být vděční a že se ta skupina věcí neustále narůstá.
V případě, že vám opravdu dělá problém vidět na svém životě něco hezkého, zkuste si třeba představit, že se na svůj život díváte z pohledu člověka, který je velice chudý (třeba bezdomovce) nebo někoho, kdo je nemocný. Například, že máte doma teplou vodu, kdykoliv k dispozici. Že si můžete udělat výborný čaj nebo voňavou kávu, kdykoliv máte chuť atd. Tato perspektiva vám umožní ocenit i to, co považujete za velice běžné.
Co vám může tento způsob náhledu na váš život ještě přinést je skutečnost, že kromě toho, že se začnete cítit lépe, budete si do života pouštět víc věcí, o které opravdu stojíte. Začnete víc vnímat, co je pro vás už neprospěšné, nepříjemné a můžete to již s lehkostí opustit a posunout se někam dál. A změna je přece život!